“Wstyd nas dławi, wiec milczymy zamiast mówić. Poczucie winy oskarża, wiec nie robimy tego, czego potrzebujemy. Złość oślepia, wiec robimy rzeczy, których później żałujemy.”
cyt. za Liv Larsson
Jeśli jesteś w związku i towarzyszy Wam w relacji:
Dla ludzi, którzy w miejsce murów chcą budować mosty.
Dla ludzi, którzy chcą porozumienia w relacji.
Dla ludzi, którzy wybierają relacje zamiast racji.
Dla ludzi, którzy mają gotowość uzdrowić i naprawić relacje, zaczynając ten proces od siebie.
Pomagamy rozpoznać i ponazywać nieuwzględnione POTRZEBY, wierząc że kiedy naprawdę je usłyszymy, większość nieporozumień może być rozwiązania w 20 minut.
Wstyd, wina ( zarówno poczucie winy jak i obwinianie innych) oraz złość to nasze nawykowe reakcje w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: kto ma rację, a kto racji nie ma? Kiedy koncentrujemy się na szukaniu odpowiedzi na pytanie o rację, zapominamy o naszych potrzebach. Kiedy uświadomimy sobie, że wszystko co robimy i co mówimy, służy naszym potrzebom, możemy znaleźć nowe sposoby myślenia o konfliktach.
Wstyd zwyczajowo jest sygnałem, że z jakieś części siebie uważamy, nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, tacy jacy jesteśmy. Uważamy się za nienormalnych, za takich co to robią coś źle, a przede wszystkim za niegodnych miłości.
Obwinianie siebie i innych staje się najpierw nawykiem, a następnie strategią – sposobem na życie. Dzieje się tak głównie u osób, które w dzieciństwie doświadczyły braku autonomii. Kiedy jako dzieci nie mogliśmy samodzielnie dokonywać wyborów, nasze przekonanie o odpowiedzialności ląduje albo na zewnątrz i wtedy objawia się jako “przezciebica” albo wewnątrz nas “jako przezemnica”.
Złość potocznie oznacza, że ktoś zrobił coś źle, niezgodnie z naszymi oczekiwaniami. Możemy postrzegać złość jako niechcianą emocję, jako coś złego. Wyłączenie jej, stłumienie albo ukrycie, jak i wylewanie złości na otoczenie, oznacza emocjonalne koszty dla zarówno dla siebie i dla związku.
Wspieramy w transformacji Wstydu, Winy i Złości. Pomagamy w empatycznym słuchaniu i słyszeniu siebie oraz w szczerym wyrażaniu siebie, swoich uczuć i potrzeb.
Pomagamy w sformułowaniu wzajemnych próśb i znalezieniu rozwiązań, które uwzględniają ważne potrzeby.
Krok 1: Kontakt z nami. Do dyspozycji masz @, telefon, messenger oraz spotkanie. Podejmujemy decyzję o współpracy.
Krok 2: Kontakt telefoniczny mediatorki, mediatora z uczestnikami mediacji. Umówienie spotkań.
Krok 3.1: Premediacja oznacza spotkanie z każdą ze stron osobno. Uczestnik premediacji doświadcza wysłuchania i jasności co intencji zachowań. Po spotkaniu premediacyjnym (ok. 1 godz. dla 1 osoby) strony wyrażają gotowość do mediacji i ustalamy termin spotkania mediacyjnego.
Krok 3.2: Mediacja. Złożoność spraw, które mediujemy może wykroczyć poza ramy jednego spotkania (1 godz.) W takiej sytuacji umawiane jest następne spotkanie.
Krok 4: Spotkanie zamykające po 4-6 tygodniach dla weryfikacji przyjętych rozwiązań i świętowania procesu rozwoju.
Autentyczną relację
opartą na empatycznym i szczerym kontakcie.
Więcej jasności i zrozumienia zarówno dla siebie jak i drugiej strony.
Spokój i możliwość dbania o to, co ważne i co buduje Wasz związek.
Jeśli potrzebujesz sprawdzić, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie OK – umów się na konsultacje.