Dominika Kubisa

 

Dominika Kubisa

Mediatorka i facylitatorka w idei porozumieniowej dr. Marshalla B. Rosenberga. Wpisana na listę Ośrodka Mediacyjnego Fundacji 4 KROKI oraz listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Koszalinie

Przez wiele lat pracowałąm w HR oraz prowadziłam własną firmę, co wiązało się z “zarządzaniem” ludźmi. Co rusz na swojej drodze spotykałam większe lub mniejsze konflikty, które czasem eskalowały w zastraszającym tempie siejąc ogromne spustoszenie w relacjach. Przytłaczało mnie to i kosztowało wiele nerwów oraz stresu W życiu prywatnym również miałam przekonanie, że konflikty są jak tykająca bomba, która burzy spokój i dobre stosunki między ludźmi.

Kiedy urodził się mój syn, dodatkowym wyzwaniem stała się komunikacja z dzieckiem i obawa, czy będę potrafiła zaopiekować konflikty między nami w sposób, który wzmacnia a nie niszczy więź. Kiedy zgłębiałam tajniki dobrej komunikacji trafiłam na model Porozumienia bez Przemocy stworzony przez Marshalla Rosenberga. W zachwycie nad prostotą i efektywnością modelu zapisałam się na studia podyplomowe, a potem ukończyłam szereg kursów związanych z rozwiązywaniem konfliktów, mediowaniem oraz szeroko pojętą psychologią. Widząc skuteczność Porozumienia bez Przemocy postanowiłam zostać profesjonalną mediatorką i wspierać innych, głównie rodziny będące w kryzysie i poważnym konflikcie.

Pełna zapału wzięłam udział w prawnych kursach przygotowujących do pracy mediatora…i tu czekało mnie wielkie zaskoczenie i rozczarowanie. Czarno- biały świat prawa, przepisów i wyroków wydawał się nie mieć w sobie miejsca na język serca Rosenberga. Jednak nie dałam za wygraną i w końcu trafiłam na kurs Fundacji 4KROKI, który pozwolił mi stworzyć mój własny styl mediowania zakotwiczony w świecie NVC oraz uwzględniający kontekst formalny mediacji.

 W mediacjach najważniejsze jest dla mnie, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której jest miejsce, aby wybrzmiały trudne emocje i potrzeby, żeby zadział się kontakt. Ugoda jest dla mnie celem drugorzędnym. Wierzę, że doświadczenie głębokiego kontaktu podczas mediacji może być początkiem pięknych zmian w komunikacji między stronami konfliktu – cieniutką niteczką wiodącą do porozumienia…a stąd już tylko krok do jakościowego szukania rozwiązań uwzględniających wszystkich.

Mediowanie jest takim moim małym wkładem w zmianę społeczności, w której żyję (a może nawet świata) na lepsze. Ta praca daje mi duże poczucie sensu i nadzieję na budowę świata opartego na empatii dla przyszłych pokoleń. Współpraca z Fundacją 4KROKI daje mi mnóstwo radości i energii, bo razem możemy więcej!

Prywatnie jestem żoną, a także mamą cudownego chłopca w wieku przedszkolnym. Lubię aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu I dużo czytać. Kocham muzykę oraz spędzanie czasu z bliskimi. 

Zapraszam do współpracy.

Kontakt

Mail:  dominikakubisa@4kroki.org